Projekt realizowany z RPO WŚL 2014-2020
Tytuł realizowanego projektu: „Jak nie zachwyca jak zachwyca Pilica i jej okolica – odkrywanie naturalnych atrakcji turystycznych województwa śląskiego poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej.”
Źródło finansowania: Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.
Instytucja Pośrednicząca: Śląskie Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Chorzowie.
Nazwa beneficjenta: PPHU FROS Zajazd „Mnich” Anna Franków.
Okres realizacji projektu: od 25 marca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2023 r.
Opis projektu: Projekt zakłada rozwój usług turystycznych na terenie woj. śląskiego poprzez utworzenie ośrodka oferującego miejsca noclegowe (projekt obejmuje budowę i wyposażenie domków mieszkalnych całorocznych) oraz umożliwiającego uprawianie czynnej turystyki (rowery, kajaki) bazującej na naturalnych atrakcjach przyrodniczych regionu. W zakres projektu wchodzi ponadto zagospodarowanie terenu, montaż instalacji fotowoltaicznej na domkach, zakup sprzętu (rowery, kajaki itp.).
Naturalną atrakcją turystyczną regionu jest rzeka Pilica (najdłuższy lewy dopływ Wisły), która przepływa przez Koniecpol, co daje bardzo duże możliwości jeżeli chodzi o organizowanie spływów kajakowych. Spływ kajakiem po Pilicy możliwy jest od Szczekocin. Rzeka nadaje się do spływów kajakowych nawet dla początkujących kajakarzy.
Wokół Pilicy rozciągają się malownicze krajobrazy. Tego rodzaju turystyka nie wymaga szczególnych umiejętności, umożliwia odkrywanie piękna polskiej przyrody wspólnie całą rodziną.
Planowane koszty projektu:
- całkowita planowana wartość projektu 749 204,64 zł brutto,
- wkład Funduszy Europejskich 497 926,85 zł.
Cele projektu: Głównym celem projektu jest rozwój usług turystycznych na terenie województwa śląskiego poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej oraz wprowadzenie w przedsiębiorstwie nowych usług w obszarze turystyki, co spowoduje wzrost zatrudnienia i konkurencyjności firmy a także będzie przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.
W związku z panującą od 2020 r. pandemią COVID – 19 branża gastronomiczna działa w ograniczonym zakresie, z uwagi na wprowadzane obostrzenia. Projekt zakłada wprowadzenie nowych usług w obszarze turystyki, co skutkować będzie wzrostem zatrudnienia i konkurencyjności firmy oraz będzie przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii. Ponadto planowane wprowadzenie zróżnicowania w zakresie profilu działalności spowoduje zmniejszenie ryzyka związanego z występowaniem sezonowości zapotrzebowania na prowadzone obecnie usługi, tym samym zniweluje możliwość wystąpienia strat w prowadzonej działalności. Projekt odpowiada na konieczność dywersyfikacji zakresu oferowanych usług. Celem projektu będzie wprowadzenie nowego zakresu usługi – usług turystycznych na terenie woj. śląskiego poprzez utworzenie ośrodka oferującego miejsca noclegowe (budowa i wyposażenie domków całorocznych) oraz umożliwiającego uprawianie czynnej turystyki (rowery, kajaki) bazującej na naturalnych atrakcjach przyrodniczych regionu. W zakres projektu wchodzi ponadto zagospodarowanie terenu, montaż instalacji fotowoltaicznej na domkach, zakup sprzętu (rowery, kajaki itp.).
Projekt wpisuje się w cele Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020, w tym w Oś priorytetową III: Konkurencyjność MŚP Innowacje w MŚP i realizuje założone cele szczegółowe, działania/poddziałania; zwiększone zastosowanie innowacji w MŚP (planowany rozwój działalności jest innowacyjny branżowo dla przedsiębiorstwa jak również innowacyjny dla regionu, w wykorzystaniu naturalnych warunków przyrodniczych), zwiększona konkurencyjność MŚP (w wyniku rozwoju przedsiębiorstwa i inwestycję w nową branżę wzrośnie również konkurencyjność pomiędzy przedsiębiorstwami, skutkująca oferowaniem coraz lepszych, atrakcyjniejszych usług), utrzymanie konkurencyjności i miejsc pracy w MŚP (w wyniku rozwoju firmy powstanie co najmniej jedno nowe miejsce pracy, w przypadku dużego zainteresowania ofertą aktywnego wypoczynku liczba nowych miejsc pracy może w dalszej perspektywie dodatkowo wzrosnąć). Przedsiębiorstwo częściowo prowadzi działalność na terenie województwa świętokrzyskiego, częściowo na terenie województwa śląskiego. Projekt zrealizowany zostanie i utrzymany w okresie jego trwałości na terenie województwa śląskiego, co przyczyni się do jego rozwoju. Wskaźnikiem realizacji celu projektu będzie m.in.: liczba objętych wsparciem działalności gospodarczych oraz liczba utworzonych miejsc pracy w związku z realizacją projektu.
Planowane efekty:
– Kompleksowość oferty (dostosowanie oferty do różnych potencjalnych odbiorców np. poprzez wprowadzenie w wyniku realizacji projektu udogodnień dla rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami, wpływ projektu na wydłużenie sezonu turystycznego), co rozpatrywać należy również jako możliwość korzystania przez różnych potencjalnych odbiorców, ponieważ z wypoczynku będą mogły korzystać zarówno osoby samotne, osoby z dziećmi, jak i osoby dorosłe i dzieci z niepełnosprawnościami. Teren i obiekty budowlane zostaną zrealizowane w taki sposób aby wyeliminować bariery architektoniczne. Obiekty budowlane zaplanowano jako całoroczne, więc oferta jest kompleksowa również pod względem nie sezonowej możliwości korzystania z czynnego wypoczynku.
– Wprowadzenie rozwiązań proekologicznych np. wprowadzenie rozwiązań ekologicznych w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej lub wody – możliwość pozyskiwania energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, ponadto nieruchomość gruntowa na której realizowany jest projekt posiada dostęp do drogi publicznej, energii elektrycznej, wody i do kanalizacji, stąd zachowane będą wszystkie standardy związane z ochroną środowiska naturalnego.
– Poprawa standardów sanitarnych i higienicznych wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom zdalne wykonywanie obowiązków – nieruchomość gruntowa, na której realizowany jest projekt, posiada dostęp do drogi publicznej, energii elektrycznej, wody i kanalizacji, stąd zachowane będą wszystkie standardy sanitarne i higieniczne jak również standardy związane z ochroną środowiska naturalnego. Planowane spływy kajakiem i czynna rekreacja rowerowa są dziedzinami rekreacji, które nie zakłócają warunków sanitarnych, higienicznych i nie ingerują w środowisko naturalne, tym samym zapewniają jego ochronę.
– Inne dodatkowe efekty projektu (wprowadzenie innowacji technologicznej minimum w skali regionu, wprowadzenie nowych rozwiązań organizacyjnych lub marketingowych) – w związku z planowanym rozwojem przedsiębiorstwa wprowadzone zostaną nowe rozwiązania organizacyjne oraz marketingowe. Zarówno dotychczasowa działalność, jak i działalność planowana będą się wzajemnie uzupełniać i reklamować swoje usługi. W zakresie organizacji – nastąpi możliwość zmiany przez pracownika stanowiska pracy i branży. W zakresie marketingu – wprowadzone będą nowe potrawy odpowiednie dla klientów z różnych regionów polski i świata oraz zmiana sposobu dystrybucji potraw – głównie catering dla wypoczywających turystów.